PUVA ar fotochemoterapija – tai fototerapijos rūšis, kuri skiriama sunkioms ir išplitusioms odos uždegiminėms ligoms, tokioms kaip žvynelinė, atopinis dermatitas ar odos T-ląstelių limfoma gydyti. PUVA – tai kombinuotas gydymas, kuris susideda iš fotoaktyvios medžiagos Psoraleno vartojimo ir viso kūno odos iradijacijos UVA ilgabangių spindulių. Psoralenai – medžiagos, didinančios kūno odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams. UVA spinduliai skverbiasi į gilesnius odos sluoksnius negu UVB spinduliai, todėl PUVA terapiją galima naudoti įvairių uždegiminių odos ligų gydymui. Pasaulyje šis metodas naudojamas jau nuo 1976 metų. Skiriama sisteminė viso kūno PUVA terapija ir PUVA vonios.
Sisteminė viso kūno PUVA terapija. 2 val. prieš fototerapijos UVA spinduliais procedūrą pacientas turi išgerti gydytojo paskirtą vaistą oksaraleną (dozė priklauso nuo kūno svorio). Sisteminė viso kūno PUVA skiriama gydant sunkų atopinį dermatitą, išplitusią žvynelinę, stiprų odos niežulį ir periferinę odos T-ląstelių limfomą. Gydytojas turi įvertinti pacieno gretutines ligas, geriamus vaistus ir kepenų veiklą.
Ko tikėtis?
Per dvi valandas išgertas vaistas oksaralenas rezorbuojasi ir įjautrina odą UVA spinduliams. Fototerapijos metu viso kūno oda apšviečiama UVA spinduliais. Trukmė parenkama atsižvelgiant į odos fototipą, išbėrimų pobūdį, atliktų procedūrų kiekį ir kt. Procedūros metu jausite šilumą, o po procedūros oda gali būti šiek tiek paraudusi. Maksimalaus gydymo efekto dažniausiai pasiekiama atlikus 15–25 procedūrų. Po procedūros 24 val. būtina vengti saulės, reikia dėvėti nuo UV spindulių saugančius akinius.
PUVA vonia. Tai fotochemoterapijos rūšis, kai kūno oda veikiama skysčiu su psoralenu ir po to apšviečiama UVA spinduliais. PUVA vonia – gana saugus metodas, nes nereikia gerti vaisto okasraleno, išvengiama poveikio vidaus organams ir akims. PUVA vonios skiriamos gydant sunkų atopinį dermatitą, išplitusią žvynelinę, stiprų odos niežulį ir periferinę odos T-ląstelių limfomą.
Ko tikėtis?
Pacientas 20 minučių praleidžia specialioje šiltoje vonioje su psoraleno skysčiu, kuris didina odos jautrumą UVA spinduliams. Iš karto po to atliekama fototerapijos procedūra su UVA. Procedūros metu jausite šilumą, po procedūros oda gali būti šiek tiek paraudusi Po fototerapijos rekomenduojamas dušas, reikia nuplauti fotosensibilizuojančią medžiagą, odą reikia ištepti drėkinamuoju kremu (emolientais), visą dieną būtina vengti saulės.
Sergant delnų arba padų žvyneline arba egzema, PUVA vonelėse galima įjautrinti tik atitinkamas kūno dalis.
Kuri procedūra (UVB 311 nm, PUVA ar kombinuotosios fototerapijos) tinkamiausia, sprendžia gydytojas konsultacijos metu. Procedūra parenkama atsižvelgiant į bėrimų pobūdį, ligos intensyvumą, odos fototipą, žmogaus amžių ir kitus faktorius.