fbpx

Žvynelinė (psoriazė)

Žvynelinė yra uždegiminė liga, kai padidėja keratinocitų proliferacija ir sutrinka diferenciacija. Žvynelinė genetiškai paveldima, identiškų dvynių atveju pasireiškia 60 %. Liga turi būti paskatinta, kad prasidėtų: arba atsiranda vietinio veikimo stimulas, skatinantis proliferaciją, arba suaktyvinamos oligokloninės T ląstelės. Apie 2/3 pacientų pasireiškia I tipo žvynelinė (pozityvi šeimos istorijos požiūriu), sunki forma išsivysto nuo 20 metų amžiaus. Taip pat esama tendencijos, kad išsivystys sunki liga ir artritas. 90 % šių pacientų liga pirmą kartą pasireiškia po streptokokinės infekcijos. 1/3 pacientų pasireiškia II tipo žvynelinė – prasideda nuo 40 metų amžiaus, jos nėra šeimos istorijoje, paprastai ji labiau lokalizuota. Žvynelinė dabar laikoma neatsiejama metabolinio sindromo dalimi, ji susijusi su hipertenzija, cukriniu diabetu, vainikinių arterijų liga.

Sritys, kuriose žvynelinė pasireiškia, jos sunkumas ir atsinaujinimo dažnis – visa tai leidžia nustatyti žvynelinės pobūdį. Pacientams rūpesčių kelia plaukuotoji galvos odos dalis, veidas, plaštakos arba nagai, nes šiose srityse žvynelinė arba pustulės būna ypač išplitusios. Mažai yra ligų, kurios taip pablogina paciento gyvenimo kokybę kaip žvynelinė. Ji sukelia tiek rūpesčių ir negalavimų, kiek vainikinių arterijų liga arba lėtinė plaučių liga.

Žvynelinės skiriamasis požymis – aiškias ribas turinčios eritemiškos plokštelės su sidabrinio atspalvio žvyneliais. Pūslės niekada nesusiformuoja, tačiau dėl neutrofilų egzocitozės gali susiformuoti pustulės. Jos susiformuoja eritemiškoje odos srityje arba pažeistose vietose. Ant delnų ir padų storesniame raginiame sluoksnyje susidaro pustulės, kurios susilieja į didesnius darinius.

Lašelinė žvynelinė. Beveik visada sukelia streptokokas, ši forma pasireiškia papulėmis ir smulkiais žvyneliais, kurie paprastai yra mažesni nei 3 cm, bet dengia visą kūną. Diagnozuojama vaikams. Gali pasireikšti kartu su rožine dedervine (pityriasis rosea) arba raupiška dedervine (pityriasis lichenoides) ir kerpligiška dedervine (varioliformis acuta). Pažeistoms sritims gydyti tinka vitamino D analogai, antralinas ir ultravioletiniai spinduliai (UVB).

Lėtinė plokštelinė žvynelinė. Dažniausiai paveikiamos sritys: keliai, alkūnės, kryžkaulio sritis – traumos vieta. Paprastai matyti plokštelės. Šios formos vitamino D analogai ir UVB lengvai nepaveikia, geriau sekasi gydyti vitamino D analogus derinant su kortikosteroidais, antralinu (galbūt kartu su fitoterapija) arba PUVA terapija.

Susijusios paslaugos:
Odos ligų gydymas ir reabilitacija

Plačiau

Gydytojų konsultacijos ir diagnostiniai tyrimai

Plačiau

Fototerapija

Plačiau

Kitos odos ligos:
Aknė (acne)

Plačiau

Atopinis dermatitas

Plačiau

Įvairiaspalvė dedervinė

Plačiau

Seborėjinis dermatitas

Plačiau

Vitiligo (baltmė)

Plačiau

Aftos

Plačiau

Registruokitės konsultacijai jums patogiu būdu

Galite užsiregistruoti ne tik vizitui, bet ir nuotolinei konsultacijai.

Registracija

Pasirinkite, kurioje mūsų klinikoje norėtumėte apsilankyti, pateikite savo kontaktinę informaciją ir pažymėkite, pageidaujate vizito klinikoje ar nuotolinės gydytojo konsultacijos.