[vc_row][vc_column][vc_column_text]Gyd. Andrė Lideikaitė, Prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė
Vasara – atostogų metas. Vis dažniau lietuviai mieliau renkasi atostogas rudens sezonu, kai vis dar labai šilta ir saulėta Viduržemio jūros paktrantėse. Tačiau nemalonūs rūpesčiai, atsiradę atostogų metu dėl kontakto su vandens gyvūnija ir augalija, gali sugadinti puikią nuotaiką. Ir ypač atostogų metu. Taigi, ką reikia daryti, jeigu nudilgino odą medūzos čiuopikliai ar prilietus nepažįstamą augalą išbėrė ar liko jo spygliukai odoje?
Medūzos – tai želės konsistencijos gyvūnai, gyvenantys jūrose ir vandenynuose ir priklausantys duobagyvių klasei. Dauguma jų yra mėsėdės ir gaudo grobį savo čiuopikliais. Juose yra daugybė dilginančiųjų ląstelių, kurių dirginimui jautrūs ne tik žmonės, bet ir stambūs gyvūnai.[/vc_column_text][vc_single_image image="18680" img_size="full"][vc_column_text]Medūzos nudilginimas atpažįstamas iš to, jog atsiranda staiga aštrus skausmas, dažniausiai dar ir palydimas niežulio. Odoje stebimas aiškių ribų paraudimas, patinimas ir lyg atspaudas, atspindintis kontakto su medūzos čiuopikliais vietas.Vėliau bėrimas gali pereiti į pūsles, kurios užsipildo pūliais ir pratrūksta[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width="1/2"][vc_column_text]Medūzos – tai nebėra egzotika, šiais metais jų buvo gausu ir Lietuvos pajūryje. Taigi, ką reikia daryti, jeigu besimaudant jūroje nudilgino medūza?
1. Pirmiausia pažeistą vietą plaukite karštu vandeniu mažiausiai 30 sekundžių. Jeigu nėra galimybės gauti karšto vandens, tuomet plaukite jūros vandeniu ir venkite plauti geriamuoju ar iš čiaupo šaltu vandeniu, nes jis gali kaip tik suintensyvinti skausmą ir deginimo jausmą. Efektyviausias pirmosios pagalbos metodas – plauti pažeistą vietą actu. Tačiau atostogų metu, ne visada jo galima turėti po ranka. Todėl galima iš pradžių naudoti karštą ar jūros vandenį pažeistos odos plovimui, o vėliau plauti su actu.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width="1/2"][vc_single_image image="18687" img_size="full"][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]2. Nuimkite likusius medūzos čiuopiklius. Tą darykite apsimovę pirštinę ar naudojant pincetą, kriauklės kevalą, medžio šakelę ar kitą šalia turimą daiktą. Tinka ir plastikinės kortelės. Būkite atsargūs, kad čiuopikliai nepatenkų ant Jūsų odos ar drabužių, nes nudilgins ir Jūsų odą. Dėl tos pačios priežasties čiuopiklius reikia pašalinti nuo nudilginto paciento odos, nes kol čiuopikliai kontaktuoja su oda, tol jie ir toliau dilgina ir sukelia nemalonius simptomus.
3. Įmerkite pažeistą odos vietą į karštą vandenį arba pažeistą vietą plaukite duše po karštu vandeniu apie 20- 40 minučių. Vandens temperatūrą turėtų siekti 40- 45 ° C laipsnius. Jeigu neturite termometro su savimi pamatuoti temperatūrai, vanduo turėtų būti karštas, tačiau nedeginti.
4. Galima papildomai skausmo mažinimui išgerti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, jeigu labai stipriai niežti – antihistamininių vaistų, ar nudilgintą vietą patepti kremu su kortikosteroidais.
5. Jei yra juntamas stiprus silpnumas, galvos svaigimas, pykinimas, oro trūkumas, gausus prakaitavimas, sutrikęs pulsas ar skausmas krūtinėje, tada reikėtų skubiai kreiptis į gydytoją, nes šie simptomai atspindi stiprų apnuodijimą ir yra reikalinga specialistų priežiūra. Taip pat į gydytoją skubiai reikia kreiptis, jeigu medūza nudilgino akis ar kitas gleivines.
6. Šie metodai nėra veiksmingi arba yra neįrodytas jų veiksmingumas:
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width="1/2"][vc_column_text]Jūrų ežiai – klajojantys dygiaodžiai bestuburiai gyvūnai plačiai paplitę po visą pasaulį. Jie gyvena tiek tropiniuose, tiek ir šaltuose, normalaus druskingumo (apie 35 %) vandenyse. Jūrų ežių randama net ir labai giliose vietose, tačiau dauguma jų gyvena seklumose, kur daug dumblių ir apnašų, tinkamų maistui. Dauguma ežių maitinasi dumbliais, bet kai kurie minta koralais ir aktinijomis. Jūrų ežių kūną dengia aštrūs spygliai, todėl užmynus ar iš smalsumo palietus jūrų ežį, jis ginsis spygliais. Įsmigusius spyglius ištraukti iš odos labai sunku, nes dėl jų specifinės sandaros ir galiukuose esančių šerelių, spygliai stipriai įsikabina į odą.
Taigi, ką reiktų daryti, jeigu netyčia užmynėte ar palietėte jūros ežį? Pirmiausia, žaizdą reiktų pradėti gydyti, kaip galima greičiau ir svarbiausia proceso dalis – jūros ežio spyglių ištraukimas ir pašalinimas.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width="1/2"][vc_single_image image="18696" img_size="full"][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Atostogų metu ne tik džiaugiamės svečiose šalyse teikiamomis vandens pramogomis, bet ir iškeliaujame į gamtą ir grožimės nematytais vaizdais ir, žinoma, įvairiais augalais. Taigi, aptarsime, kokių augalų nevertėtų liesti ir ką daryti, jeigu vis tik iš smalsumo palietėte, įsidūrėte ar grįžus namo pastebėjote staiga atsiradusį bėrimą.
Augalų spygliai ar dygliai gali įdrėksti odą, o kontakto su augalų plaukais ar dirginančiomis medžiagomis vietose, gali atsirasti odos paraudimas, patinimas, skausmingumas ar niežėjimas. Pagrindinis žingsnis, kurį reiktų taikyti pirmiausia – tai vengti, daugiau neliesti ir nekontaktuoti su augalais, sukėlusiai bėrimus. Tolimesni žingsniai:
Prevencija: norint išvengti odos bėrimų, rekomenduojama dirbant sode ar vaikštant miškuose ar laukuose dėvėti ilgas kelnes, marškinius ilgomis rankovėmis bei dirbant sode visada dėvėti pirštines. Taip pat reiktų nepamiršti tinkamai prižiūrėti odos, ją visada stengtis palaikyti sveiką ir reguliariai drėkinti, naudojant drėkinančius kremus.
Literatūros šaltiniai:
https://www.webmd.com/first-aid/jellyfish-stings-treatment
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/jellyfish-stings/diagnosis-treatment/drc-20353290
https://www.verywellhealth.com/how-to-treat-a-jellyfish-sting-1298222
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319360.php
https://www.healthline.com/health/marine-animal-stings-or-bites
https://www.webmd.com/allergies/features/itchy-plants#3
https://www.backpacker.com/skills/healing-thorns-splinters-and-other-pricks
https://www.everydayhealth.com/poison-ivy/rashes-caused-by-poisonous-plants/[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Inovatyvios Dermatologijos Centras
Holistic Skin & Wellness Spa
© 2024 MB Inovatyvios dermatologijos centras. Visos teisės saugomos