fbpx

Plaukų slinkimas

Ruduo – be galo gražus, spalvotas ir permainingas sezonas. Jo metu galime grožėtis spalvotais lapais, nuklojusiais žemę, džiaugtis kiekvienu šiltesniu saulės spinduliu, klausytis raminančio lietaus. Tačiau nepaisant rudens suteikiamų teigiamų emocijų, retkarčiais galime turėti ir neigiamų emocijų, pavyzdžiui, vėstantys orai, dažnesnės virusinės infekcijos bei padidėjęs plaukų slinkimas.

Kas yra sezoninis/rudeninis plaukų slinkimas?

Sezoninis plaukų slinkimas – tai toks plaukų slinkimas, kuris pasireiškia be jokios aiškios priežasties tam tikro sezono metu ir kartojasi periodiškai. Dažniausiai toks plaukų netekimas pasireiškia visame skalpo plote, vyksta rudens, rečiau pavasario metu. Tam, kad būtų diagnozuotas sezoninis plaukų slinkimas, turi būti atmestos kitos priežastys, pavyzdžiui, skydliaukės ligos, sisteminė raudonoji vilkligė, vitaminų ar mikroelementų trūkumas ir kt.

Kodėl rudens metu slenka plaukai?

Kiekvienas plaukas turi savo nervų ir kraujotakos sistemą, todėl kiekvienas savitai reaguoja į bet kokius aplinkos (temperatūros pokyčiai, UV spinduliai, naudojamos priemonės, netinkama mityba, stresas) ar vidinės terpės (hormonų disbalansas, mikroelementų ir/ar vitaminų trūkumas, staigus svorio sumažėjimas, ligos) pokyčius. Sezoninio slinkimo atveju didesnė dalis plaukų ilgiau užtrunka telogeno fazėje, todėl vienu metu iškrenta didesnis kiekis plaukų.

Kai kurių autorių nuomone toks plaukų slinkimas galėjo išsivystyti evoliucijos dėka. Žiemos ir vasaros metu stebimas sumažėjęs plaukų slinkimas. Šių sezonų metu didesnis plaukų tankis atlieka odos apsauginę funkciją – žiemą apsaugo skalpą nuo šalčio, o vasaros metu nuo ultravioletinių spindulių ir karščio. Kitų autorių nuomone sezoninis plaukų slinkimas susijęs su šviesos ir tamsos santykiu paros metu. Kuo ilgesnis šviesusis paros laikas, tuo labiau plaukai skatinami pereiti iš anageno į telogeno fazę, todėl vėliau didesnė jų dalis išslenka vienu metu. Be to, prasidėjus lietingiems ir darganotiems orams, dažnesnės peršalimo ligos, po kurių taip pat gali sustiprėti plaukų slinkimas. Tačiau vis dar nėra aiškios ir vieningos mokslininkų nuomonės dėl šios sezoninės problemos priežasčių bei išsivystymo mechanizmo.

Kiek plaukų yra normalu netekti?

Plaukai auga cikliškai, t.y. pereina per tam tikras augimo fazes (1 lentelė). Šių fazių trukmė yra skirtinga.  Apie 80-90 proc. plaukų galvos odoje yra augimo fazėje, tai reiškia jų šaknis yra giliai odoje, todėl tokių plaukų lengvai neišrausi ir jie paprastai neslenka. Telogeno fazėje esantys plaukai sudaro ~10-20 proc. Kadangi visi plaukai auga vienodais ciklais, tačiau nesinchroniškai, vienu metu išslenka tik nedidelis plaukų kiekis (kasdien normalu netekti ~100, plaukų plovimo metu ~ 150 plaukų). Kelių atliktų tyrimų metu buvo nustatyta, kad didžiausias telogeno fazėje esančių plaukų kiekis yra liepos mėnesį. Paskaičiuota, kad telogeno fazė trunka apie 100 dienų, todėl didžiausias plaukų slinkimas būdavo stebimas rudens metu. Ne toks ryškus plaukų slinkimas stebėtas ir balandžio mėnesį.

1. Lentelė. Plaukų augimo fazės

AnagenasPlaukas aktyviai auga. Anageno trukmė lemia plauko ilgį. Trunka 2-6 m.
KatagenasPlauko involiucinė fazė, plauko šaknis kyla į odos paviršių
TelogenasPoilsio fazė. Normos atveju šios fazės metu plaukai slenka. Iki iškritimo plaukai telogeno fazėje būna apie 100 d.

Kaip diagnozuojams plaukų slinkimas?

Plaukų slinkimui trunkant ilgiau nei 6 mėnesius arba jeigu plaukai slenka ne visame skalpo plote, o tam tikrose zonose, antakių ar kitose kūno srityse, ar pastebite plikimą židiniais, vargina bendras silpnumas, dėl to jaučiate didelį nerimą, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją dermatologą.

Konsultacijos metu surenkama išsami anamnezė apie pacientą varginančius simptomus, mitybos įpročius, gretutines ligas, vartojamus vaistus, įvairius aplinkos faktorius. Apžiūrėjus sklapo odą, atliekamas plauko traukimo testas (kiek išsitraukia plaukų), trichoskopija (tyrimo metodas, kurio metu tiriamas skaitmeniniu dermatoskopu skalpo paviršius, plaukų folikulų angos, plauko savybės). Taip pat galima atlikti trichogramą (nustatomas ištrauktų plaukų skaičius esančių telogeno ar anageno stadijose, apžiūrimas plauko svogūnėlis), plauko ir jo šaknies mikroskopinis tyrimas. Esant neaiškiems atvejams ar įtariant randinės kilmės plaukų slinkimą sukeliančias ligas, atliekama odos biopsija bei jos histologinis ištyrimas. Taip pat esant plaukų slinkimui būtina atlikti įvairius laboratorinius tyrimus, kurie leistų vertinti bendrą organizmo būklę. Pavyzdžiui, bendras kraujo tyrimas, skydliaukės funkciniai rodikliai (TTH, ATPO), geležies ir feritino koncentracija, vario, cinko ir vit. D koncentracija, uždegiminiai rodikliai (CRB) ir kt.

Ar įmanoma išvengti sezoninio plaukų slinkimo?

Sezoninio plaukų slinkimo išvengti neįmanoma, tačiau galime stiprinti plaukus ir apsaugoti juos nuo lūžinėjimo ir išsausėjimo. Po vasaros plaukai būna labiau pažeisti dėl karštos lauko temperatūros, intensyvių saulės spindulių, druskingo/sūraus vandens – plaukai išsausėja, tampa lengviau lūžinėjantys. Rekomenduojamos drėkinamosios kaukės ir kondicionieriai, sumažinti plaukų alinimą karštosiomis plaukų formavimo priemonėmis. Žiemos metu reikia nešioti kepures, tačiau jos taip pat gali skatinti ir plaukų lūžinėjimą dėl plaukų trinties tarpusavyje bei į kepurės audinį. Rekomenduojama vartoti papildus, stiprinančius plaukus bei gerinančius jų augimą (2 lentelė).

trichoskopija 1

2. Lentelė. Plaukus stiprinančios ir augimą skatinančios medžiagos

Biotinas (sin. vit. B7 arba vit.H)Svarbus keratino sintezei. Dažniausiai pakankamai gaunama maitinantis subalansuotai. Jo gausu riešutuose, pilno grūdo produktuose, ankštinėse daržovėse, kiaušinio trynyje, neapdorotuose ryžiuose. Biotino trūkumas gali pasireikšti dėl alkoholizmo, nėštumo, malabsorbcijos, ilgalaikio antibakterinių vaistų vartojimo. Esant trūkumui pasireiškia plaukų slinkimas, tačiau papildų vartojimas slinkimo mažinimui nėra įrodytas.
GeležisKritiškai svarbus įvairioms cheminėms organizmo reakcijoms, DNR sintezei, deguonies pasisavinimui ląstelėse.
Vit. CAntioksidantas, svarbus geležies pasisavinimui. Todėl svarbus plaukų slinkimui, atsiradusio dėl geležies trūkumo.
Vit. B12Būtinas DNR sintezei, neurologinėms funkcijoms, eritrocitų formavimuisi, svarbus reakcijoms, vykstančioms plaukų folikuluose. Nėra vieningos nuomonės tarp autorių dėl šio vitamino skyrimo varginant plaukų slinkimui.
Vit. D3Svarbus kalcio apykaitoje. Yra imunomoduliatorius, svarbus palaikant normalią odos homeostazę. Vitamino D receptorius svarbus anageno stadijos iniciacijai.
VarisSvarbus plauko folikulo ciklui, folikulų formavimuisi.
CinkasSvarbus plauko normaliam ciklui, plauko folikulo atsinaujinimui bei stabdo jo nykimą. Taip pat būtinas DNR sintezei, genų ekspresijai, baltymų reakcijoms, ląstelių proliferacijai. Gausu mėsoje, žuvyje, ankštinėse daržovėse, vėžiagyviuose.
SelenasBūtinas daugelio baltymų sintezei. Jo trūkumas gali lemti plaukų slinkimą bei pigmento išnykimą. Gausu mėsoje, daržovėse, riešutuose.
L-lizinasAmino rūgštis, kuri dalyvauja geležies ir cinko pasisavinimo procesuose. Pats organizmas jos negamina, todėl turi būti gaunama su maistu arba papildais. Jos šaltiniai: raudona mėsa, paukštiena, sūris, žuvis ir jūros gėrybės, sojos pupelės, sėklos ir riešutai, kiaušiniai.
L-metioninasAmino rūgštis svarbi keratino sintezei. Pats organizmas šios amino rūgšties negamina, todėl būtina gauti su maistu arba papildais. Jo yra kiaušiniuose, mėsoje, žuvyje, sezamų sėklose.

Reikėtų nepamiršti ir gydytojo dermatologo-trichologo konsultacijos. Plaukų slinkimą gali sukelti daugybė įvairių odos ir vidaus ligų, todėl prieš diagnozuojant sezoninį plaukų slinkimą reikėtų atmesti visas kitas galimas šios problemos priežastis, o jas radus – gydyti.

Vešlūs, sveikai atrodantys plaukai yra grožio, jaunystės ir sveikatos požymis. Todėl nenuostabu, kad plaukų slinkimas, nepriklausomai nuo iškritusių plaukų kiekio, turi neigiamą emocinį poveikį. Jei padidėjęs plaukų slinkimas kartojasi rudens ar pavasario metu nesant kitų plaukų slinkimą skatinančių priežasčių, nereikėtų išsigąsti. Po kelių mėnesių iškritusių plaukų kiekis atsistatys. Todėl rudens metu pasistenkime pasimėgauti spalvotais lapais ir saulės spinduliais!

Naudota literatūra:

1.       Kunz M1, Seifert B, Trüeb RM. Seasonality of hair shedding in healthy women complaining of hair loss. Dermatology. 2009;219(2):105-10

2.       Rebora A. Proposing a Simpler Classification of Telogen Effluvium. Skin Appendage Disord. 2016;2(1-2):35–38

3.       Gerkowicz A, Chyl-Surdacka K, Krasowska D, Chodorowska G. The Role of Vitamin D in Non-Scarring Alopecia. Int J Mol Sci. 2017;18(12):2653

4.       Patel DP, Swink SM, Castelo-Soccio L. A Review of the Use of Biotin for Hair Loss. Skin Appendage Disord. 2017;3(3):166–169

5.       Dhaher SA, Yacoub AA, Jacob AA. Estimation of Zinc and Iron Levels in the Serum and Hair of Women with Androgenetic Alopecia: Case-control Study. Indian J Dermatol. 2018;63(5):369–374

6.       Almohanna HM, Ahmed AA, Tsatalis JP, Tosti A. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019;9(1):51–70

7.       Kil MS, Kim CW, Kim SS. Analysis of serum zinc and copper concentrations in hair loss. Ann Dermatol. 2013;25(4):405–409

Susijusios paslaugos:
Odos ligų gydymas ir reabilitacija

Plačiau

Gydytojų konsultacijos ir diagnostiniai tyrimai

Plačiau

Plaukų slinkimo ir retėjimo gydymas

Plačiau

Kitos odos ligos:
Aknė (acne)

Plačiau

Atopinis dermatitas

Plačiau

Įvairiaspalvė dedervinė

Plačiau

Seborėjinis dermatitas

Plačiau

Vitiligo (baltmė)

Plačiau

Žvynelinė (psoriazė)

Plačiau

Registruokitės konsultacijai jums patogiu būdu

Galite užsiregistruoti ne tik vizitui, bet ir nuotolinei konsultacijai.

Registracija

Pasirinkite, kurioje mūsų klinikoje norėtumėte apsilankyti, pateikite savo kontaktinę informaciją ir pažymėkite, pageidaujate vizito klinikoje ar nuotolinės gydytojo konsultacijos.