Nuospaudų ir hiperkeratozių atsiradimo priežastys, simptomatika ir gydymo būdai
Gyd. Malvina Baikštienė, prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė
Viena dažniausių varginančių odos problemų – hiperkeratozė arba odos suragėjimas, kuris atsiranda dėl pasikartojančio mechaninio dirginimo, spaudimo ar trinties veikiamose vietose. Dėl šios priežasties odos viršutinio raginio sluoksnio ląstelės greičiau dauginasi ir todėl tam tikrose vietose oda storėja ir kietėja. Iš esmės tai yra apsauginė odos reakcija į tam tikrą mechaninį dirgiklį. Odos suragėjimas prasideda nuo odos sausumo, pleiskanojimo, menkų įtrūkimų, tačiau jų negydant gali atsirasti gilių, skausmingų įtrūkimų, kurie ne tik sukelia didelį diskomfortą vaikštant, ilsintis, bet ir yra atviri vartai patekti infekcijai bei atsirasti nuospaudoms.
Nuospaudomis yra vadinamos tos pačios hiperkeratozės, tačiau jos siekia gilesnius odos sluoksnius ir dažniausiai yra aiškių ribų bei turi branduolį („geluonį“), kuris gali būti matomas paviršiuje arba paslėptas po suragėjimu. Vaikštant krūvis tenka nuospaudai, o ji savo ruožtu spaudžia apatinius odos sluoksnius, kuriuose yra nervinės ląstelės – todėl, nors ir nepavojingos, nuospaudos gali būti labai skausmingos.
Dažniausios hiperkeratozių atsiradimo priežastys – nepatogi, ankšta avalynė, didelis fizinis aktyvumas, stovimas darbas, batų dėvėjimas be kojinių, antsvoris bei pėdų deformacijos (pilnapadystė, hallux valgus ar kt.). Nuospaudos dažniau atsiranda žmonėms, turintiems jutimo sutrikimų (pvz. sergant cukriniu diabetu) ar genetinį polinkį į padidėjusį odos ragėjimą (sergant tam tikromis odos ligomis).
Tiek paprastų hiperkeratozių, tiek nuospaudų gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, tačiau dažniausiai atsiranda pagrindiniuose pėdos atramos taškuose, kuriuose yra didžiausias spaudimas: ant mažojo, didžiojo pirštų, pado pagalvėlių ir kulno, o dirbant specifinius darbus – ir ant rankų pirštų ar delnų. Būdinga sustorėjusi, sukietėjusi, pabalusi ar pageltusi (dėl padidėjusios keratino gamybos), sausa, pleiskanojanti oda bei skausmas (nuospaudų atveju).
Nuospaudų ir hiperkeratozių gydymas
Nuospaudos ir nuolat besiformuojančios hiperkeratozės nėra tik kosmetinė problema. Norint atsikratyti hiperkeratozių visų pirma reikia stengtis pašalinti atsiradimo priežastį (netinkamą avalynę ar pėdos padėtį). Problemines vietas svarbu drėkinti ir minkštinti. Kad oda suminkštėtų rekomenduojama rankas ar kojas pamirkyti šiltoje vonelėje, tada nušveisti pėdų šveitikliu, drėgna pemza, šiurkščia kempine ar kitokiu šveitikliu (taip pašalinsite negyvas, suragėjusias odos ląsteles). Taip paruošus delnus ar pėdas, reikėtų tepti specialius kremus ar tepalus, kurių sudėtyje yra keratolitinių (tirpdančių raginį sluoksnį) medžiagų: šlapalo (≥20 proc.), salicilo, vaisinių rūgščių ar natrio laktato (pieno rūgšties 18 ar 30 proc.). Šios medžiagos taip pat pasižymi ir labai geru drėkinamuoju poveikiu. Naudoti jas reikia reguliariai daugiau nei 1-2 kartus per dieną. Efektas bus stipresnis, jei susitepus, problemines vietas nakčiai apvyniosite maistine plėvele ir užsimausite medvilnines pirštines ar kojines. Nuospaudų gydymui galima įsigyti specialių pleistrų su minėtomis keratolitinėmis medžiagomis. Vaistinėse galima įsigyti hialiurono rūgštimi impregnuotų pirštinių ar kojinių, kurios efektyviai ir greitai padeda atstatyti odos drėgmę.
Įprastai nedidelių, nesunkių hiperkeratozių gydymas yra atliekamas namuose, tačiau jei pvz. nuospauda nereaguoja į gydymą arba yra per daug įsisenėjusi, reikėtų kreiptis į specialistą – gydytoją dermatovenerologą arba podiatrą (pėdų priežiūros specialistą). Neretai bandant savarankiškai pašalinti dideles nuospaudas pažeidžiami aplinkiniai audiniai, atsiranda opelės, kurios sunkiai gyja. Taip pat svarbu, kad specialistas įvertintų ar tai nėra žvynelinė ar dėl neuroendokrininių priežasščių atsiradusi hiperkeratotinė odos liga. Dažnai nuospaudos vietoje stebimos virusinės karpos.
Specializuotuose centruose hiperkeratozės gydomos pasitelkiant į pagalbą naujausias technologijas. Aparatinis gydomasis pedikiūras, kuomet naudojamos elektrinės dildės arba frezos gerokai palengvina specialisto darbą. Mūsų centre specialistų naudojamos galingos šiuolaikinės frezos be skausmo nušlifuoja ir atsluoksniuoja susiformavusias hiperkeratozės, karpas, nuospaudas, jų pagalba per trumpesnį laiką galima pasiekti išties puikius darbo rezultatus. Po procedūros pėdos sutepamos specializuotais minkštinančiais kremais, oda tampa žymiai švelnesnė ir minkštesnė, akimirksniu dingsta spaudimo ar skausmo jausmas, atlikta procedūra netrukdo fiziniam aktyvumui. Esant įsisėnėjusiems nuospaudoms, gydomasis pedikūras ar nuospaudų gydymas atliekamas kas 3-4 savaitės. Svarbu palaikomasis gydymas ir nuolatinė odos priežiūra.
Nerekomenduojama hiperkeratozių, o ypač nuospaudų, šalinti patiems cukriniu diabetu sergantiems asmenims – dėl sutrikusios galūnių kraujotakos bet kokie odos pažeidimai gyja ypač sunkiai, gali prisidėti infekcija. Tokiems asmenims reikėtų kreiptis į specializuotus podiatrijos centrus.
Prevencija
Daugeliu atvejų galima išvengti pasikartojančio hiperkeratozių atsiradimo pasirinkus tinkamas profilaktikos priemones:
- reguliariai minkštinti ir drėkinti odą
- mūvėti paminkštintas pirštines, kai dirbant ar sportuojant trintį ir spaudimą patiria rankos
- dėvėti patogią, tinkamo dydžio avalynę
- naudoti specialius įdėklus, vidpadžius, apsaugančius problemines pėdos vietas nuo trinties
- naudoti specialias pagalvėles tarp pirštų jei nuospaudos atsiranda dėl pirštų tarpusavio trinties
Naudota literatūra:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/corns-and-calluses/symptoms-causes/syc-20355946
- https://www.health.harvard.edu/pain/calluses-and-corns
- https://cop.org.uk/foot-health/common-foot-problems/corns-callus/
- https://www.dermnetnz.org/topics/corn-callus/
- https://www.podiatry.org.nz/c/Corns-and-Calluses