fbpx

Strijos – problema, su kuria kovoti reikia nedelsiant

Turinys

Gyd. Malvina Baikštienė, prof. dr. M. Bylaitė-Bučinskienė

Strijos yra labai dažna kosmetinė būklė, pasitaikanti įvairiose amžiaus grupėse, ir aktuali ne tik moterims, bet ir vyrams. Tai yra linijiniai įdubusios odos ruoželiai, kurie atsiranda dėl stipraus odos tempimo sutrūkinėjus elastinėms skaiduloms tose kūno vietose, kur ji plona ir mažai elastinga.

Dažniausios strijų priežastys

Nors dažniausiai strijos laikomos nėštumo problema, jų atsiradimas siejamas ir su kitomis fiziologinėmis būklėmis, įskaitant brendimą, augimo šuolius, taip pat susiję su staigiu svorio prieaugiu ar praradimu, nutukimu, o kartais gali būti ir endokrininės ligos požymis. Taip pat svarbi genetika. Strijų atsiradimą lemia ir kai kurių vaistų vartojimas, ypač kortikosteroidų kremai, tepalai, jų ilgalaikis naudojimas kūno raukšlių srityje (pažastų, kirkšnių, po krūtimis ir pan.) ir tabletės.

Kaip atrodo strijos?

Strijos dažniausiai yra daugybiniai, simetriškai išsidėstę, linijiniai atrofiniai odos pažeidimai. Iš pradžių jos būna ryškios, labiau iškilios, tačiau, laikui bėgant, spalva išblunka, pažeidimai tampa labiau įdubę, smulkiai raukšlėtos išvaizdos. Baltos strijos paprastai jau yra nuolatinės, laikui bėgant tampa mažiau pastebimos, tačiau visiškai neišnyksta. Šie odos pažeidimai gali būti kelių centimetrų ilgio ir nuo kelių milimetrų iki kelių centimetrų pločio.

Brendimo metu strijų atsiranda tose vietose, kur sparčiai didėja jų apimtis: mergaitėms dažniausiai šlaunų, klubų, sėdmenų ir krūtų srityse, o berniukams - pečių, šlaunų, sėdmenų ir juosmens-kryžkaulio srityse. Kitos rečiau pasitaikančios vietos yra pilvas, žastai, kaklas ir pažastys.

Nėštumo metu strijos dažniausiai atsiranda pilvo, krūtų ir šlaunų srityse, ypač paskutinį trimestrą. Su šia problema susiduria ~75 proc. besilaukiančiųjų. Jos dažniau pasitaiko jaunesnėms pirmakartėms nei vyresnio amžiaus nėščioms moterims, taip pat toms, kurios nėštumo metu priaugo daugiau svorio, ir (arba) toms, kurių kūdikiai buvo didesnio svorio.

Strijos, susijusios su sistemine kortikosteroidų terapija ir endokrinologinėmis ligomis, paprastai būna didesnės ir labiau išplitusios.

Gydymas

Nors paprastai strijos yra daugiau kosmetinė problema, neretai dėl jų pacientai pradeda kompleksuoti, gėdijasi savo kūno, patiria psichologinį stresą, o ypač moterys ir tam tikrų profesijų atstovai, kuriems fizinė išvaizda turi didelę reikšmę.

Inovatyvios dermatologijos centre strijų šalinimui taikome mikroadatines procedūras (mezorolerį, mezoterapiją, trombocitais praturtintą plazmą (PRP)) ir kombinuotas lazerines sistemas, kurių metu stimuliuojamas epidermio atsinaujinimas ir kolageno skaidulų persitvarkymas (remodeliacija). Dėl to sumažėja strijų plotas, jos tampa mažiau matomos. Geriausių rezultatų galima tikėtis, kai gydymas pradedamas anksti, kai strijos dar rausvos.

Prevencija

  1. Stenkitės palaikyti kūno svorį, mažinkite svorį palaipsniui, venkite labai staigių ir drastiškų svorio pakitimų.
  2. Nuolat lepinkite odą kokybiškomis drėkinamosiomis priemonėmis: kremais, losjonais ar aliejais.
  3. Nėštumo metu, kai oda nuolat tempiasi ir strijų rizika padidėja, savo išvaizdai skirkite dar daugiau dėmesio: griežtai laikykitės gydytojo rekomendacijų mitybos klausimais, dėvėkite specialius apatinius, rinkitės kolageno gamybą stimuliuojančius kūno kremus su hialurono r., vit. C ir kt. Taip pat naudokite specialias kosmetines priemones, kurios užkerta kelią strijų atsiradimui.
  4. Vartokite daugiau vitaminų A, E, C, cinko turinčių maisto produktų arba papildų.

Naudota literatūra:

  • https://www.aad.org/public/cosmetic/scars-stretch-marks/stretch-marks-why-appear
  • Wollina U, Goldman A. Management of stretch marks (with a focus on striae rubrae). JCAS, 2017
  • Ud‐Din,D. McGeorge,  A. Bayat. Topical management of striae distensae (stretch marks): prevention and therapy of striae rubrae and albae. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2016 Feb; 30(2): 211–222
  • KeenA. Striae distensae: What’s new at the horizon? BJMP 2016;9(3):a919
  • https://doi.org/10.1016/j.jaad.2011.11.130
  • Farahnik B, Park K, Kroumpouzos G, Murase Striae gravidarum: Risk factors, prevention, and management. International Journal of Women's Dermatology 3 (2017) 77–85

Registracija

Pasirinkite, kurioje mūsų klinikoje norėtumėte apsilankyti, pateikite savo kontaktinę informaciją ir pažymėkite, pageidaujate vizito klinikoje ar nuotolinės gydytojo konsultacijos.