fbpx

Kaip sulėtinti veido odos amžinius pokyčius?

Turinys

Sausos, senstančios ir pigmentuotos odos kasdienė priežiūra ir gydymas

Gyd. Neringa Guobytė, prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė

Vietiškai tepami odos priežiūros produktai yra svarbūs norit teisingai prižiūrėti bei pagerinti ar gydyti įvairias odos būkles, pvz.: odos senėjimą, pigmentacijos pokyčius, odos tekstūros pokyčius ir pan. Matomus pokyčius naudojant vietines odos priežiūros priemones pasiekti pavyksta jas naudojant vidutiniškai nuo trijų iki šešių mėnesių, todėl tai reikalauja kantrybės ir laiko.

veido-odos-pokyciai

Sausa oda

Odos kserozė, pleiskanojimas, niežulys atšalus orams – dažnai naudojami terminai, apibūdinantys sausą odą. Tokia būklė paprastai išsivysto dėl pažeisto ar nepilnaverčio odos barjero, už kurį atsakingas epidermio viršutinis sluoksnis – raginis sluoksnis. Kai odos barjeras yra pažeistas ir paviršinis epidermio sluoksnis nepajėgia atlikti pilnavertės savo fukcijos, vanduo lengviau išgarinamas iš odos, tai lemia odos sausumą ir dehidrataciją. Emolientai, svarbūs sausos odos kasdienėje priežiūroje ir gydyme, sulaiko vandenį epidermyje, taip oda tampa švelnesnė. Tai hipoalerginiai (be dažančių priedų ir aromatinių medžiagų) drėkinantys losjonai, kremai ar tepalai, kurių sudėtyje nėra gydomųjų medžiagų. Norint ilgalaikio rezultato ir sveikos odos barjerinės funcijos – emolientų naudojimas turi būti pastovus.

  • vanduo (drėkina, vėsina odą)
  • lipidai (saugo nuo vandens išgaravimo)
  • emulgatoriai (užtikrina emulsijų stabilumą)
  • konservantai (prailgina galiojimo trukmę, neleidžia daugintis bakterijoms)
  • humektantantai (skverbiasi į raginį sluoksnį, padeda pritraukti vandenį, pvz: glicerinas, šlapalas, pieno r., glikolio r., hialurono r.)

Sausa oda gali salygoti padidėjusį pleiskanojimą. 5-12 proc. pieno r. ar 10-40 proc. šlapalas pasižymi keratolitiniu, tai yra pleiskanas atsluoksniuojančiu poveikiu, kuris reikalingas norit drėkinti odą.

Odos senėjimas

Pagrindinė odos senėjimo priežastis – per daug metų susikumuliavęs UV spinduliuotės poveikis odai. Paprastai „antiage“ produktai reikalingi prevencijai bei esamų problemų gydymui: tekstūros pokyčiai, odos spalvos pokyčiai, kraujagyslių išryškėjimas. Tokie produktai turi atlikti keletą funkcijų: skatinti odos atsinaujinimą, stimuliuojant epidermio eksfoliaciją, didinti kolageno gamybą, mažinti hiperpigmentaciją, užtikrinti gerą drėkinimą, apsaugoti nuo žalingų UV spindulių.

  • Odos valymas – prausiklis tinkantis odos tipui (sausa/riebi oda)
  • Tekstūros pokyčiai - retinoidai, hidroksi rūgštys, N-acetylgliukozaminas, augimo faktoriai, kinetinas, peptidai
  • Odos spalvos pokyčiai (hiperpigmentacija) - retinoidai, hidrokinonas, kojinė r., azelainė r., arbutinas ir kt.
  • Kraujagyslių išsiplėtimas – bisoprololis, alantoinas, aloe vera, dumblių ekstraktai, vaistinė agurklė, paprastosios raktažolės aliejus, vit. C, ramūnėlių, žaliosios arbatos ekstraktai
  • Antioksidantai – geriami vit. C, vit. E, ferulo r., kavamedžio uogos, gliukonolaktonas, polihidroksi r., resveratrolis, arbatos ir raudonojo vyno ekstraktai
  • Apsauginiai kremai nuo saulės – cinko oksidas, titano dioksidas

Senėjimo prevencija

Antioksidantai

UV spinduliuotė didina laisvųjų radikalų kiekį odoje, kurie oksiduoja nukleino rūgštis, baltymus ir lipidus skatindami odos vėžinius susirgimus ir senėjimo procesą. Pati oda save apsaugo nuo laisvųjų radikalų pažaidos su organizme esančiais antioksidantais – vit. C ir vit. E. Šie du vitaminai veikia sinergistiškai ir sustiprina vienas kito poveikį. Taip pat šie vitaminai gali būti tepami ir vietiškai ant odos tam, kad sustiprintų antioksidantų poveikį. Ferulo r. – dar vienas antioksidantas, skirtas sustiprinti vit. C ir E poveikį. Vit. C taip pat tiesiogiai didina kolageno sintezę. Geriausiai absorbuojama vietiškai ant odos tepamo vit. C forma yra L-askorbo r., kurios koncentracija 5-15 proc. (pH 3,5 ir mažesnis).

Apsauginiai kremai nuo saulės

Viena iš odos senėjimą stabdančių priemonių – SPF (ang. sun prorection factor) plataus spektro apsauga nuo UV spindulių, todėl svarbu naudoti tokią apsaugą turinčius specialius kremus arba kosmetikos priemones (pvz.: kreminės ar birios pūdros, BB kremai, CC kremai). Būtina apsisaugoti ne tik nuo visiems gerai žinomų UVB spindulių, kurie labiausiai skatina odos nudegimus, bet ir nuo UVA (labiausiai siejami būtent su odos senėjimu). UV spindulių poveikis odai žinomas jau senai. Pastaruoju metu vis daugiau kalbama ir apie  regimosios šviesos spindulių žalą odai. Didelės energijos regimosios šviesos spinduliai dar vadinami mėlynąją šviesa, HEVIS, HEV. Esant pertekliniam visų šių spindulių poveikiui odoje mažėja kolageno, oda praranda elastingumą, stangrumą, formuojasi raukšlelės, didėja pigmentacija.

  • Fiziniai filtrai (neorganiniai) – atspindi ir išskaido šviesos spindulius
  • Cheminiai filtrai (organiniai) – sugeria UV spinduliuotę

Tačiau svarbu, kad į apsauginių kremų ir kosmetikos priemonių sudėtį įeitų apsauga ne tik nuo UV spindulių, bet ir medžiagos, apsaugančios nuo regimosios šviesos sukelto poveikio. Viena iš tokių medžiagų yra likochalkonas A.

Odos senėjimo gydymas

Retinoidai

Vietiškai tepami retinoidai yra naudojami įvairiems fotosenėjimo požymiams mažinti: raukšlelės, sausa, šiurkšti oda, hiperpigmentacija. Žinoma, puikiai tinka ir aknės gydymui. Retinoidai yra vitamino A derivatai, jų sprektras labai platus, nuo į receptinius vaistus įeinančių adapaleno, tretinoino ar tazaroteno iki paprastuose kosmetikos produktuose sutinkamo retinolio, retinilalmitato.

Flat lay composition with different body care products and space for text on white background

Receptiniuose vaistuose esančių retinoidų efektas odos senėjimo mažinimui pasireiškia greičiau nei esančių kosmetikos produktuose. Pirmieji požymiai pastebimi jau po mėnesio – palygėja odos tekstūra, po trijų mėnesių gali vizualiai sumažėti raukšlelės, hiperpigmetacija. Tačiau stipresnio poveikio retinoidų atmainos gali sukelti stipresnes vietines odos reakcijas, kartais vadinamas retinoidų sukeltu dermatitu. Šis paprastai pasireiškia odos paraudimu, jautrumu, lupimusi, šerpetojimu, paprastai praeina per 4-6 savaites nuolat naudojant vaistą, tačiau gali ir užsitęsti viso vartojimo metu. Taip pat juos sudėtingiau derinti su kitomis jauninančiomis lazerinėmis procedūromis ar cheminiais pilingais.

Kosmetikos produktuose sutinkamas retinolis (vit. A), retinalis (vit. A aldehidas), retinilacetatas ar retinilpalmitatas. Jų naudojimas paprastai nesukelia nemalonių reakcijų ar dermatito, tačiau juos naudoti norit pasiekti norimų rezultatų reikia ilgiau.

Matrikso metalo proteinazių inhibitoriai (MMPs)

MMPs yra naturalūs enzimai, atsakingi už kolageno, elastino ir glikozaminoglikanų apykaitą. Sveikoje jaunoje odoje šių komponentų gamyba intensyvesnė nei destrukcija, kurią atlieka MMPs. Senstančioje UV spindulių pažeistoje odoje MMPs aktyviai mažina kolageno, elastino kiekį, intensyviau formuojasi raukšlės, mažėja odos elastingumas. Produktai, slopinantys MMPs veiklą – cinkas, kalcis, idebenonas, polihidroksi rūgštys – slopina odos matrikso ardymą, didina kolageno ir elastino gamybą.

Peptidai

Peptidai – tai trumpos iš amino rūgščių sudarytos medžiagos, statybinė medžiaga. Jie gerai prasiskverbia pro odos paviršių. Palmitoil pentapeptidas-3, gaunamas iš prokolageno, stimuliuoja kolageno gamybą. Palmitoil oligopeptidas, gaunamass iš elastino, stimuliuoja fibroblastų augimą ir naujų kraujagyslių susidarymą. Acetyl hexapeptidas-8 mažina acetilcholino poveikį sutraukiant raumenis, todėl turi panašų į botulino toksino efektą (botulinum toxin-like effects). Vieno tyrimo metu pastebėta, kad naudojant 10 proc. acetyl hexapeptidą-8 vieną mėnesį raukšlių gylis sumažėjo 30 proc. Toliau atliekami tyrimai su naujais peptidais, gerinant jų prasiskverbimą per odos barjerą.

Hidroksi rūgštys

Alfa hidroksi rūgštys  (AHA) yra beveik visų odos jauninimą skatinančių kosmetikos priemonių sudėtyje, į AHA spektrą įeina glikolinė, pieno, obuolių, citrinos, migdolinė, tartarinė r. AHA rūštys stimuliuoja epidermio ląstelių produkciją, atsinaujinimą ir netgi melanimo pasiskirstymą UV spindulių pažeistoje odoje. Ląsteliniu lygmeniu AHA rūgštys skatina glikozamino glikanų atsidėjimą, gerina elastino skaidulų kokybę, didina kolageno sintezę. Didesnių koncentracijų AHA rūgštys naudojamos kaip pilingai. Polihidroksi rūgštys (pvz.:glukonolaktonas) ir bioninės rūgštys (pvz.: laktobioninės ir maltobioninės r.) yra antros kartos hidroksi rūgštys, kurios turi AHA r. efektą, bet mažiau dirginantį poveikį. Jos taip pat gerai drėkina ir atlieka antioksidantų funkciją.

Amino cukrus

N-acetylgliukozaminas -  statybinės medžiagos komponentas reikalingas hialurono rūgšties produkcijoje, kuri palaiko drėgmę odoje. Tepamas ant odos stimuliuoja fibroblastus gaminti daugiau hialurono rūgšties, taip mažinamos raukšlelės, oda atrodo putlesnė, stangresnė, skaistesnė, taip pat pastebėta, kad turi odos pigmentaciją mažinantį poveikį.

Hiperpigmentacija

Hiperpigmentacija, tai labai dažna estetinė problema, dažniausiai varginanti moteris. Paprastai pasireiškia kaip soliarinės lentigo (gerybinė pigmentacija atsiradusi dėl UV spindulių poveikio), použdegiminė hiperpigmentacija ar melazma. Soliarinės lentigo pasireiškia kaip smulkios rusvos ar rudos spalvos dėmės, jų skaičius ir dydis tiesiogiai priklauso nuo UV spindulių poveikio. Použdegiminė hiperpigmentacija pasireiškia kaip rudo ar violetinio atspalvio odos spalvos pakitimai, paprastai atsiradę uždegiminių aknės bėrimų buvimo vietose ar po žaizdų gijimo. Melazma atorodo kaip hiperpigmentinės dėmės, paprastai atsirandančios skruostų, viršutinės lūpos, kaktos, smakro srityse, dažniausiai dėl pasikeitusio hormonų balanso nėštumo metu (chloazma) ar naudojant kontraceptines tabletes.

Hiperpigmentacija atsiranda dėl per suintensyvėjusios melanino gamybos ir atsidėjimo epidermyje arba tikrojoje odoje, todėl gydymas gali būti nukreiptas į vieną arba kitą priežastį arba į abi kartu.

Hiperpigmentacijos gydymas

Prieš pradedant gydymą svarbu suprasti kuriame gylyje yra pigmentas, kadangi epidermyje esantis pigmentas lengviau pasiduoda gydymui vietiškai tepamais produktais nei esantis tikrojoje odoje. Tai padeda padaryti tyrimas spacialia Wood‘o lempa (epidermyje esantis pigmentas paprastai paryškėja, dermoje esantis – nepasikeičia).

Pigmentacijos gydymas vietinėmis priemonėmis paremtas melanino sintezės ir atsidėjimo slopinimu bei jau esančio melanino pertekliaus mažinimu. Pagrindinis jų tikslas slopinti fermento tirozinazės veiklą, kuri verčia tiroziną į melaniną.  Vietiškai tepami produktai skirti hiperpigmentacijai mažinti paprastai vadinami šviesinančiais ar balinančiais, naudojami vidutiniškai 3 mėnesius.

Hidrokinonas – tirozinazės inhibitorius, viena iš didžiausiu veiksmingumu pasižyminčių medžiagų, įeinančių į vietiškai tepamų vaistų sudėtį, koncentracija varijuoja nuo 2 iki 8 proc. Dažniausiai į šviesinančių medikamentų sudėtį įeina ne tik hidrokinonas, bet ir retinoidai, neretai kartu su gliukokortikosteroidais, mažinančiais odos iritacija ir sudirgimą, kuriuos gali sukelti pirmieji du komponentai.

Į vaistinėse randamų kosmetikos produktų sudėtį dažnai įeina kojinė rūgštis arba arbutinas (glikozilintas hidrokinonas) – šios medžiagos taip pat yra tirozinazės inhibitoriai. Nors šios medžiagos ne tokios efektyvios kaip hidrokinonas, tačiau jų veikimas gali būti pastiprintas į sudėtį įtraukus medžiagas didinančias įsiskverbimą į odą – hidroksi rūgštys, retinoidai, retinolis. Vario chelatai, azelainė rūgštis, vit. C ir vit. E taip pat naudojami mažinant pigmentaciją.

Pigmentacija taip pat gali sumažėti naudojant priemones, skatinančias eksfoliaciją – keratinocitų pašalinimą. Tam atliekami cheminiai pilingai, mikrodermabrazija, lazerinis gydymas (pvz.: Q-switced 1064nm).

Pagrindinė padidėjusios pigmentacijos prevencija – apsauginiai kremai ir kosmetikos priemonės nuo saulės.

Kiekvienai odos problemai spręsti reikalinga naudoti tinkamas kosmetikos priežiūros priemones, o kartais ir vietinius medikamentus. Tai Jums gali padėti padaryti Jūsų kosmetologas ir gydytojas dermatovenerologas.

Naudota literatūra:

  1. Usatine R, Pfenninger J, Stulberg D and others. (2012). Dermatologic and cosmetic procedures in office practice. 1st ed. Pp. 527. Elsevier/Saunders.
  2. UpToDate: Photoaging (2021)
  3. Serpone, N. Sunscreens and their usefulness: have we made any progress in the last two decades? Photochem Photobiol Sci 20, 189–244 (2021). https://doi.org/10.1007/s43630-021-00013-1
  4. eczema.org

Registracija

Pasirinkite, kurioje mūsų klinikoje norėtumėte apsilankyti, pateikite savo kontaktinę informaciją ir pažymėkite, pageidaujate vizito klinikoje ar nuotolinės gydytojo konsultacijos.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite ypatingus pasiūlymus pirmi!

Jūsų laukia – dermatologų rekomendacijos apie odos priežiūrą, tik prenumeratoriams skirtos nuolaidos ir pasiūlymai, kvietimai į mūsų renginius ir projektus.