fbpx
Akne

Aknė (acne)

Aknė, visuomenėje plačiai vadinama spuogais, yra lėtinė, uždegiminė, dažnai atsikartojanti liga, varginanti ne tik paauglius, bet ir suaugusius žmones. Aknė pasireiškia beveik visiems žmonėms. Daliai sergančių  ji pasibaigia su paauglyste, tačiau dažnai kamuoja ir suaugusiuosius.

Tai viena iš dažniausių pasaulyje odos problemų, nes bent vieno spuogo atsiradimą per gyvenimą esame patyrę mes visi. Paauglystėje sergamumas akne yra didžiauisias ir siekia net iki 80 – 90 proc. Serga tiek vyrai tiek moterys. Vyrų aknė dažnai būna sunkesnės formos, o moterims būdingas cikliškumas ir aknė suintensyvėja prieš ar po mėnesinių. Paskutiniu dešimtmečiu stebime ir stebimės, kad vis daugiau spuogais skundžiasi 27-45 metų asmenys, paauglystėje neturėję jokių bėrimų. Tai vėlyvoji aknė, ja dažniausiai serga aktyvios, stresinį darbą dirbančios, intensyviai gyvenančios ir rūkančios moterys.

Dėl ko atsiranda aknė?

Patogenezę, aknės atsiradimą,  lemia daugybės veiksnių. Pirmieji komedonai (inkštirai) ir spuogai atsiranda lytinės brandos – paauglystės pradžioje. Lytiniai hormonai stimuliuoja riebalinių liaukų aktyvumą, keičiasi riebalinės liaukos sekreto struktūra, klampumas, gausumas. Vėliau įsijungia padidėjusi šalia liaukos esančio plauko folikulo keratinizacija (ragėjimas), pradeda kimštis ištekamasis latakas, formuojasi uždaras (baltas inkštiras) ar atviras (juodas inkštiras) komedonas. Kai jau yra yra susiformavę komedonai, prisideda prie uždegimo ir mikroorganizmai – Cutibacterium acnesTada jau turime žydintį uždegimą, nes ne tik pastebime raudonus mazgelius, bet ir baltus pūlinukus. Jei uždegimas labai sunkus, tuomet jau formuojasi skausmingi ir pūlingi aknės mazgai, o sugijus lieka randai, nes uždegimas jau apima giliąją dermą.

Aknės bėrimai dažniausiai atsiranda veido centrinėje dalyje, krūtinėje, pečių ir nugaros srityje, ten kur daugiausiai išsidėstę riebalinių liaukų.

Netinkama mityba (daug riebaus, kepto, angliavandenių, sukraus turintis maistas), nuolatinis stresas, nuovargis, kojų pašalimas, endokrininės ir psichinės ligos, netinkama odos priežiūra ar odos poras kemšanti kosmetika, bei tam tikri vaistai gali provokuoti ar sukelti aknę. Priežasčių iš ties yra labai daug. Konsultacijos metu būtina išsiaiškinti visas galimas išorines ir vidines aknės atsiradimo priežastis, tame tarpe ir paveldimumą, nes jei sirgo ar serga vienas ar abu tėvai, tai vaikui pasireiškia, kaip taisyklė, kiek ankščiau ir sunkesnė ligos forma. Nemažai įtakos turi ir mūsų charakteris bei reakcijos į įvairias gyvenimo bei stresines situacijas, nes riebalinių liaukų receptoriai sugeba pajausti net ir menkiausius mūsų neuroendokrininius pokyčius kraujyje.

Kaip atpažinti, ar man yra aknė?

Aknė dažniausiai pasireiškia veide – kaktos, tarpuakio, smilkinių, nosies, skruostų ir smakro srityje. Jei aknė sunkesnės formos, bėrimai plinta ir į pasmakrę, kaklą, nugaros ir krūtinės sritis.

Aknei būdingi ir pirmiausia formuojasi neuždegiminiai bėrimai –  balti (uždari) komedonai ir juodi (atviri) komedonai. Kartu galima pastebėti ir uždegiminius bėrimo elementus, tai raudonos papulės ir pūlinukai. Jei aknės forma sunki, tai visada matysime ir didesnius, skausmingus mazgus, cistas, kurie gali būti pilni pūlių. Jei apžiūrint pastebime, kad spuogai gydami palieka ne tik patamsėjusias ar raudonas dėmeles, bet ir randus, o ypač gilius – skubiai reikia kreiptis į dermatologą, kad paskirtų rimtą ir kompleksinį gydymą. Tai jau sunkios aknės požymiai, ir visada būtina gydyti sisteminiais vaistais, o ne laukti, kol visas veidas bus padengtas randais. Tėvai dažnai lūkuriuoja, nes nenori, kad vaikai gertų vaistus, bet tai klaida. Randai lieka ne tik veido odoje ar nugaroje, bet tokiame svarbiame brandos ir adaptacijos periode kaip paauglystė, gali randai amžiams likti širdyje…

Ką daryti ir kaip gydytis?

Ankščiau visi manė, kad tai tik paauglių liga, kuri pranyks savaime suaugus, subrendus. Tiek tėvai, tiek gydytojai dažnai sakydavo, kad ištekėsi ar vesi, pagimdysi, ir viskas bus gerai. Dalis dar iki šiol mano, kad tai nešvaros liga, o kiti tiki, kad beria nuo netinkamo maisto ar jiems spuogais pasireiškė maisto alergija.

Jei aknė lengva, tai padės švelnus ar rūgštinis prausiklis, specialūs aknei ar mišriai odai skirti kremai, patartina teptis  drėgmę atstatančiais bei keratinizaciją mažinančiais kremais ar geliais. Kartą per savaitę galima užsidėti veido kaukę, atlikti veido šveitimą, tik jei tuo metu nėra pūlinukų. Aš nepritariu nei aknės valymui propaguojamoms kempinėlėms, nei šepetėliams, nes tai puiki bakterijų auginimo terpė.

Jei vartojama daug riebaus, kepto maisto, gausu pieno baltymų, sportuojant vartojama įvairių baltyminių papildų, valgoma daug saldumynų, šokolado, bandelių bei dienos racione gausu kitų angliavandenių, aknė gali paūmėti, bet tai labai individualu. Visada rekomenduojama rinktis kuo sveikesnį gyvenimo būdą ir subalansuotą mitybą. Jei pastebėjote, kad nuo kai kurių maisto produktų išberia, venkite jų ar sumažinkite suvartojamą jų kiekį.

Jei aknė sunkesnė ir taikant specialias aknei skirtas priežiūros priemones odos būklė negerėja, spuogai nepraeina, patartina jau kreiptis į gydytoją dermatologą. Esant ir dominuojant uždegiminiams bėrimo elementams (raudoni mazgeliai, pūlinukai), jau reikalingas medikamentinis gydymas tepamais vaistais su antibiotikais, benzoilo peroksidu, tretinoinu, adapalenu ar azelaine rūgštimi. Įvertinus bėrimus, jų gausą, aknės sunkumą, gydytojas paskirs Jums tinkamiausią gydymą vienu ar kelių vaistų derinį. Dažnai reikia skirti ir sisteminius antibiotikus. Lietuvoje pats populiariausias – doksiciklinas, kuris skiriamas labai mažomis dozėmis ir ilgą laiką.

Aknės gydymo efektyvumui sustiprinti pacientai gali kartą per mėnesį kreiptis į gydymo įstaigas ir atlikti veido valymus, specialius aknės gydymui skirtus rūgštinius pilingus bei džiovinančias ar drėgmę atstatančias kaukes. Šiuolaikinė medicina pažengė ir aknės srityje, spartesniam spuogų ir randų gijimui skiriamos lazerinės procedūros.

Jei aknės forma vargina ilgus metus, yra labai sunki, kai jau be raudonų uždegiminių spuogų yra cistų, lieka randai, turi būti skiriamas ilgalaikis ir kompleksinis gydymas ne tik tepamais, bet ir geriamais vaistais. Jei moterims yra mėnesinių ciklo sutrikimas, vargina policistinių kiaušidžių sindromas, patartina pasitarus su ginekologais skirti kontraceptikus. Jei vargina pavieniai raudoni cistiniai aknės mazgai, išvalius cistą, atliekamos gliukokortikosteroidų injekcijos.

Jei pastebėjome randus, visame pasaulyje pirmo pasirinkimo vaistas turėtų būti geriamas vitamino A derivatas izotretinoinas. Jo dozė ir vaisto vartojimo trukmė priklauso nuo aknės sunkumo laipsnio ir kūno svorio. Prieš skiriant šį vaistą, būtina gerai įvertinti paciento fizinę, psichinę būklę, atlikti laboratorinius kraujo tyrimus dėl kepenų funkcijos, lipidogramą. Sunkios aknės formos gydymas dažniausiai užtrunka iki metų ir net ilgiau. Žmonės dažnai konsultacijos metu išsako baimę gydytis šiuo vaistu, nes būna prisiskaitę internete įvairių nesekmės istorijų ir grėsmingų izotretinoino šalutinių poveikių. Aknės gydyme turintis ilgą patirtį gydytojai žino, kad teisingai vartojant šį vaistą, skiriant adekvačią izotretinoino dozę, laikantis visų gydytojo nurodymų, pacientai jaučia tik būdingą lūpų džiūvimą. Kiti šalutiniai reiškiniai būna ypač reti. Pagerėjimas jau pasireiškia per pirmuosius gydymo mėnesius, ir galiausiai pacientai pilnai pasveiksta.

Dažnai praėjus uždegiminei aknei, sugijus buvusiems spuogams, lieka gilūs randai. Tuomet taikomos įvairios procedūros ar jų kombinacijos – mezoterapija, gilūs cheminiai pilingai, dermaabrazijos, chirurginiai lazeriniai šlifavimai, frakciniai lazeriai ar net užpildai.

Gydant aknę labai svarbu visuma: mityba, gyvenimo būdas, genetinis polinkis, naudojamos priemonės ir taikomas adekvatus gydymas.

Informacinį tekstą pacientams Inovatyvios dermatologijos centro gydytoja dermatovenerologė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė

DUK

Spuogai, arba dar kitaip vadinama aknė, tai lėtinė (ilgai trunkanti) liga, kurios metu formuojasi uždegimas odos plauko folikule ir šalio jo esančioje riebalų liaukoje. Mūsų oda padengta daugybe mažų, ne visada akimi matomų plaukelių, šalia kiekvieno jų yra riebalų liauka. Riebalų liauka gamina sebumą, padengiantį odą apsaugine plėvele, apsaugančia nuo išorės dirgiklių ir sulaikančią vandenį. Štai toje vietoje ir prasideda uždegimas.
Nėra vienos priežasties sukeliančios spuogus. Aknė dažnai prasideda, kai organizme pasikeičia hormonų pusiausvyra ir tampa aktyvesni vyriško tipo hormonai testosteronas, dihidrotestosteronas. Jie riebalų liauką skatina gaminti daugiau sebumo. Dėl to pasikeičia mikroorganizmų odoje pusiausvyra, susidaro palankios sąlygos dauginti aknės bakterijai (Cutibacterium acnes). Į tuos pokyčius organizmas reaguoja sukeldamas uždegiminę reakciją, į procesą įsijungia uždegimą palaikančios ląstelės. Oda atliepdama į šiuos pokyčius sustorėja, ir ties plauko folikulu, kur išteka sebumas formuojasi “kamštukai “(hiperkeratozė), kurių pasekoje atsiranda aknės bėrimai – komedonai (atviri arba uždari), pūlinukai (pustulės), papulės arba sunkesni bėrimai, tokie kaip cistos, mazgai. Kuo stipresnis uždegimas tuo didesnė tikimybė, kad bėrimui sugijus liks randas. Bet kokios priežastys, galinčios sukelti hormonų pasikeitimą, lemia spuogų atsiradimą: amžiaus pokyčiai, pavyzdžiui, paauglystė, tam tikri maisto produktai, stresas, vartojami vaistai. Aknės bėrimus gali pabloginti ir netinkama veido odos kosmetika ar odos priežiūros priemonės, nesaikingas deginimasis saulėje. Žinoma, svarbi ir genų įtaka.Taigi, apibendrinant, aknė yra kelių priežasčių sukeltas odos uždegimas iš kurių išskirčiau – hormonų pusiausvyros sutrikimus, sustiprėjusią sebumo gamybą, aknės bakterijų aktyvumą, atsiradusią odos hiperkeratozę (sustorėjimą) ir prasidėjusius uždegiminius procesus.
Aknė jau seniai nėra tik paauglių liga. Taip, didžioji dalis sergančių yra paaugliai, bet paskutinius dešimtmečius stebima, kad vis dažniau šia liga serga ir suaugę žmonės, ypač moterys. Ji vadinama suaugusiųjų , vėlyvąja akne arba acne tarda.Gali būti keli suaugusių aknės variantai, vienas iš jų, kai spuogai prasidėję paauglystėje užsitęsia ir sulaukus 25 metų amžiaus neišnyksta. Antras, kai žmogus turėję spuogus paauglystėje, sulaukęs 30 metų pastebi, kad vėl pradėjo berti veidą. Ir trečias, kai niekada neturėjusį spuogų, netikėtai pradeda berti sulaukus vyresnio nei 25 metų amžiaus. Vėlyvosios aknės atsiradimo priežastys ir mechanizmas yra panašūs, kaip ir paauglių , bet čia labiau norėčiau akcentuoti hormonų pusiausvyros sutrikimą ir uždegimo patogenetines grandis.

Aknė gydoma kompleksiškai. Svarbi odos priežiūra ir ant odos tepami vaistai. Dažniausiai skiriami antibiotikai, benzoilperoksido ar retinoidų turintys kremai ar jų deriniai. Jei uždegimas yra stiprus ar aknė palieka randus reikalingas gydymas geriamais arba sisteminiais vaistais. Yra trys grupės vaistų, kurie skiriami gydyti aknei –antibiotikai, izotretinoinas ir ,tik moterims, vaistai reguliuojantys vyriškų hormonų pusiausvyrą. Kokius vaistus parinkti sprendžia gydytojas po konsultacijos įvertinęs bėrimų pobūdį, ligos anamnezę.

Paskutiniais metais atsiranda ir papildomų aknės gydymo metodų, pasitelkiant lazerius arba kitus tam tikrą šviesos spektrą skleidžiančius prietaisus (LED lempos). Šie gydymo būdai papildo anksčiau minėtus gydymo galimybes ir gali padėti anksčiau bei greičiau pasiekti gydymo rezultatų.

Aknės gydymas trunka ilgai, kaip ir pati liga, kelis metus. Pirmuosius pagerėjimo požymius stebime po 4-6 gydymo savaičių, tačiau idealaus rezultato gali tekti palaukti ir 3-6 mėnesius. Pasiekus pagerėjimą gydymas nesibaigia, jis pereina į palaikomo gydymo fazę, kai vartojamų vaistų ar odos priežiūros priemonių pagalba siekiama išlaikyti pasiektus rezultatus. Jei gydymas nutraukiamas, dažniausiai aknė bėrimai atsinaujina.Kai kuriems pacientams sugydžius uždegiminius bėrimus (pūlinukus) tenka gydyti ir randus.

Aknės randai gydomi suvaldžius uždegiminius procesus odoje, kai nelieka aktyvių pūlinukų. Svarbu nepamiršti, kad tinakmas ir neuždelstas aknės gydymas neleidžia formuotis randus paliekantiems bėrimams. Todėl galima sakyti, kad prdėjus gydyti aknę, mes jau pradedame ir randų gydymą. Randai, kurie lieka sugijus aknės bėrimams gali būti gydomi taikant įvairius metodus – lazerius, radiodažnio procedūras, veido procedūras su rūgštimis, dermaabraziją ir kita. Metodas pasirenkamas pagal rando tipą, neretai reikia derinti kelias technikas. Randų gydymui reikalingos kelios procedūros, jas derinant tarpusavyje ir gydymas gali užtrukti iki metų.

Taip, mityba yra labai svarbi sergant akne. Išskirčiau tris maisto produktų grupes nerekomenduojamas sergant akne – pieno produktai, aukšto glikeminio indekso produktai (turintys daug greiati įsisavinamų angliavandenių, kurių suvalgius labai greitai pakyla cukraus (gliukozės) kiekis kraujyje  ir “greitasis maistas”(į tai įeina ir kebabai, maistas keptas aliejuje, saldūs gėrimai).  Praktiškai viskas, ką mėgsta dauguma paauglių. Idealiausia sergant akne yra “viduržiemio Jūros mityba”, kurioje gausu daržovių, vaisių.

Taip, galima. Svarbu tik makiažą vakare kruopščiai nusivalyti ir nusiplauti. Rinktis nekomedogeninį makiažą (būna užrašyta ant pakuotės), mineralines pudras. Nepaairšti reguliai plauti ir dezinfekuoti šepetėlių bei kempinėlių.

Sergant akne visiems rekomenduočiau turėti tris kosmetikos priemones: neutralus švelnus prausiklis , riebiai ar mišriai odai skirtas drėkinantis kremas ir kremas nuo saulės (šiltuoju metų laiku).

Prausiklis: kiekvieną vakarą ir /ar rytą būtina veido odą nuprausti, tam tinka švelnūs prausikliai. Jei oda riebi, yra stebimos pigmentinės dėmės galima papildomai įsigyti prausiklį turintį rūgšties (salicilo, azelainės, glikolio, kartais būna užrašyta AHA arba BHA). Rūgštiniu prausikliu paprastai  rekomenuojame veidą prausti   1 kartą per dieną arba rečiau.

Drėkinamas kremas: kartais vyrauja mitas, kad riebios odos nereikia drėkinti, tai neties. Riebi oda gali būti dehidratuota, t.y. netekusi drėgmės, todėl lengvos tekstūros riebiai ar mišriai odai skirtas drėkinamas kremas yra būtinas.Neretai gydytojo paskirti vaistai (ypač turintys retinoidų, benzoilperoksido) sausina odą ir be drėkinamo kremo juos nemalonu tepti.

Vaistinėse galime rasti kremų, kurie savo sudėtyje turi “aktyvių medžiagų”, pavyzdžiui nicinamido, salicilo ar kitų rūgščių. Šie kremai skirtingai nei dėkinantys, turi spuogus gydančių medžiagų ir gali padėti sustirprinti paskirtų vaistų gydomą efektą arba pagydyti lengvos aknės bėrimus. Tačiau juos reikia atsargiai derinti su gydytojo paskirtais vaistais, paprastai jie tepami ryte, o vaistai kartu su mišriai odai skirtu drėkinamu kremu vakare.

Kremas su SPF: rekomenduojamas naudoti, vasarą ar aktyviu saulės metu. Didelė dalis vaistų ir odos priežiūros priemonės su rūgštimis jautrina odą saulės ultravioletiniams spinduliams (UVS). Be to, UVS skatina odos storėjimo (hiperkeratozės) procesus, pigmentinių dėmių atsiradimą.

Serumai: papildoma, nebūtina priemonė paciento krepšelyje. Jų pagalba galime sustiprinti gydomą ar drėkinantį poveikį odai. Jų naudojimą būtina suderinti su gydytojo paskirtais vaistais.

Nėra vienos priežasties, kaip minėjau čia svarbu ir genai, ir mūsų mityba, gyvenimo būas, hormonų pusiausvyra.

Informacinį tekstą pacientams parengė Inovatyvios dermatologijos centro gydytoja dermatovenerologė – Dr.Inga Kisielienė

Aknės randų gydymas DUK

Aknės randų gydymas nėra būtinas visiems, vieniems užtenka aknės gydymo, kitų, po aknės likę randai netrikdo ir jiems gydymo nereikia.

Ar Jums reikalingas aknės randų gydymas gali padėti šie klausimai.

  1. Ar dažnai kyla mintys, kad nepatinka po  aknės likę randai?
  2. Ar randai riboja mano galimybes susitikinėti, įsidarbinti, siekti karjeros ar gerai mokytis?
  3. Ar dabar esu mažiau bendraujantis ir socialus nei prieš aknės randų atsiradimą?

Jei į vieną ar kelis iš šių klausimų atsakėte „taip“, pokalbis su dermatologu apie gydymą gali būti naudingas.

Aknės randai gydomi suvaldžius uždegiminius procesus odoje, kai nelieka aktyvių pūlinukų, galima gydymą pradėti ir po kelių metų. Svarbu nepamiršti, kad tinkamas ir neuždelstas aknės gydymas neleidžia formuotis randus paliekantiems bėrimams. Todėl galima sakyti, kad pradėjus gydyti aknę, mes jau pradedame ir randų gydymą. Randai, kurie lieka sugijus aknės bėrimams gali būti gydomi taikant įvairius metodus, jie parenkami atsižvelgiant į rando tipą, naudojamus vaistus, odos būklę, metų laiką ir kita. Visa tai parenka gydytojas konsultacijos metu.

Kaip atrodys oda priklauso nuo randų tipo, pasirinktų gydymo būdų, bei trukmės. Po kai kurių procedūrų randai gali atrodyti mažiau pastebimi. Kitos gali panaikinti odos tekstūros nelygumą. Visa tai paaiškins gydytojas konsultacijos metu.

Viskas priklauso nuo pasirinkto gydymo būdo. Po kai kurių procedūrų oda sugyja greitai ir jau kitą dieną galima grįžti prie įprastos veiklos, po kai kurių reikalingas ir 2 – 4 savaičių gijimo periodas.

Gydymo planą sudarys gydytojas konsultacijos metu. Prieš sudarydamas planą, dermatologas atsižvelgs į tai, kokio tipo yra jūsų randai, kiek jų turite, į jūsų amžių ir odos spalvą, jūsų biudžetą ir kitas aplinkybes.

Įdubusių (hipotrofinių) randų gydymas:

Šie randai gali būti gydomi lazerinėmis procedūromis , injekcinėmis procedūromis arba odos pilingais. Kad pasiektumėte geriausių rezultatų, dermatologas gali taikyti daugiau nei vieną gydymo būdą. Pavyzdžiui, jūsų dermatologas gali atlikti lazerinę procedūrą, kad pakeltų kai kuriuos įdubusius randus, o po to sušvirkšti užpildą, kad jau gydytiems randams suteiktų daugiau apimties.

Galimi šie gydymo būdai:

Cheminis šveitimas (pilingas): Cheminis odos šveitimas atliekamas naudojant įvairaus stiprumo rūgštis, pavyzdžiui, salicilo, glikolio, trichloracto, fenolio ir pan. Galima gydyti nuo švelnaus iki stipraus stiprumo pilingų. Jūsų dermatologas nustatys, koks stiprumas geriausiai atitinka jūsų poreikius.

Po cheminio pilingo viršutinis odos sluoksnis nusilupa, I gilesniuose odos sluoksniuose (dermoje) skatinama kolageno ir elastino gamyba. Gali prireikti 2-5 procedūrų, kurios atliekamos kas 2-4 savaites. Sveikimo periodas, priklauso nuo pasirinktos rūgšties ir gali trukti  2-7 dienas.

Injekcijos su mezoterapiniais ar biorevitalizacijos preparatais: suleidus į odą mezoterapinį ar biorevitalizacijos preparatą, oda praturtinama hialurono r. ir papildomomis jai reikalingomis medžiagomis, pavyzdžiui, peptidais, amino rūgštimis, vitaminais. Jie skatina kolageno ir elastino skaidulų gamybą. Efektui pasiekti reikalingos 2-6 procedūros, atliekamos kas 2-6 savaites. Sveikimo po procedūros periodas 1-7 dienos.

Injekcijos su hialurono r. užpildais: hialurono r. užpildai suteikia apimties įdubusiems randams. Užpildai taip pat gali padėti jūsų organizmui gaminti daugiau kolageno ir elastino. Dermatologai naudoja skirtingus užpildus, kurie veikia skirtingą laiką. Efektas gali būti stebimas iki 2 metų. Daugeliui užpildų reikia atlikti keletą procedūrų. Sveikimo periodas 1-7 dienos.

Gydymas lazeriu: Dermatologai naudoja lazerius spuogų randų pažeistai odai atnaujinti. Po lazerio procedūros oda gyja, joje gaminasi kolagenas ir elastinas. Kai kuriems lazeriams reikia daugiau gydymo seansų nei kitiems. Dažniausiai naudojami lazeriai randams gydyti

    • CO2 frakcijinis (abliacinis) lazeris: gydymo metu odoje padaromos į stulpelius panašios pažaidos, joms gyjant oda atsinaujina, randas palygėja. Po procedūros oda pasidengia šašu, gijimo periodas trunka 2-4 savaites. Gali prireikti 1-3 procedūrų. Jos atliekamos kas 3-12 mėnesių.

    • Frakcijinis neabliacinis lazeris: gilesni odos sluoksniai veikiami lazerio spindulių stimuliuojami, skatinama kolageno ir elastino skaidulų gamyba. Kadangi nepažeidžiamas viršutinis odos sluoksnis (epidermis) yra trumpesnis gijimo periodas, pacientai prie įprastos veiklos grįžta po kelių -24 val. Po procedūros. Reikalingos 4-6 procedūros, jos atliekamos kas 2-6 sav.

Radijo dažnio procedūros: Šia procedūra radijo dažnio bangomis padedama odai gaminti kolageną ir elastiną. Kai jų odoje yra daugiau, randai po spuogų mažiau pastebimi. Reikalingos 2-6 procedūros, jos atliekamos kas 3-6 savaites, gijimo laikotarpis 3-7 dienos.

Mikroeedling’as: Šios procedūros metu dermatologas mažomis adatėlėmis praduria spuogų randų pažeistą odą. Perdūrus odą, organizmas pradeda gaminti naują kolageną ir elastiną. Naujas kolagenas, dar vadinamas „kolageno indukcijos terapija“, padeda sumažinti randus po spuogų. Kad pacientai pasiektų geresnių rezultatų, dažnai naudojami kartu su kitomis procedūromis, tokiomis kaip radijo dažnis, cheminis šveitimas arba trombocitais praturtinta plazma.

Trombocitais praturtinta plazma (PRP): Jūsų dermatologas gali naudoti šią procedūrą, kad pagerintų kito gydymo, pavyzdžiui, radiodažnio ar lazerio rezultatus. PRP metu paimamas nedidelis kiekis jūsų kraujo. Šis kraujas įdedamas į aparatą, kuris atskiria kraują, kad dermatologas galėtų panaudoti trombocitus.  Dermatologas suleis trombocitų į gydomą sritį.

Iškilusių (hipertrofinių) randų gydymas

 Gydant įdubusius randus, siekiama priversti organizmą gaminti daugiau kolageno, kad užpildytų įdubusias vietas. Padidėję randai atsiranda, kai organizmas gamina per daug kolageno, todėl jiems reikalingas kitoks gydymas.

Hipertrofiniai randai gali būti gydomi ekscizija (išpjovimų), lazerio procedūromis, kortikosteroidų ar kito vaisto injekcijas arba naudoti randą (-us) gydant receptiniais vaistais.

CO2 frakcijinis lazeris: dažnai naudojamas siekiant “nušlifuoti” iškilusį randą. Reikalingos 1-4 procedūros, gyjimo laikotarpis 2-4 savaitės.

Kortikosteroidų injekcija: į iškilusį randą suleidžiamas specialus preparatas, kuris suminkštinas randą. Procedūra trunka iki keliolikos minučių, po jos po 24 val. galima grįžti prie įprastos veiklos. Dažnai reikia porcedūrą pakartoti po 4-6 savaičių.

Keloidinių randų gydymas: Kad pacientai pasiektų geriausių rezultatų, gydytojai dermatologai dažnai rekomenduoja gydyti keloidinius randus daugiau nei vienu gydymo būdu. Šių randų gali būti sunku atsikratyti, o kai kurie jų po gydymo sugrįžta. Naudojant dviejų ar daugiau gydymo rūšių gydymą, rezultatai dažnai pagerėja.

Gydant keloidą į randą gali būti švirkščiamas kortikosteroidas ar kiti vaistai, taikoma lazerio terapija, keloido operacija .

Ar reikalinga speciali odos priežiūra po procedūros?

Po randų gydymo rekomenduojama naudoti neutralius prausiklius ir drėkinamus kremus. Tam tikrą laiką (priklausomai nuo pasirinkto gydymo būdo) vengti tepti vaistus ir rūgštinius preparatus. Būtina naudoti apsauginius kremus nuo saulės (SPF>30) bent 1 mėnesį po procedūros. Jei yra papildomos rekomendacijos, gydytojas su jomis supažindins ir perspės konsultacijos metu, kai bus sudarytas gydymo planas.

Dermatovenerologė dr. Inga Kisielienė

Akne
Susijusios paslaugos:
Lazerinė dermatologija

Plačiau

Estetinė dermatologija

Plačiau

Odos ligų gydymas ir reabilitacija

Plačiau

Gydytojų konsultacijos ir diagnostiniai tyrimai

Plačiau

Kosmetologinės procedūros

Plačiau

LED šviesos terapija

Plačiau

Fototerapija

Plačiau

Kitos odos ligos:
Atopinis dermatitas

Plačiau

Įvairiaspalvė dedervinė

Plačiau

Seborėjinis dermatitas

Plačiau

Vitiligo (baltmė)

Plačiau

Žvynelinė (psoriazė)

Plačiau

Aftos

Plačiau

Registruokitės konsultacijai jums patogiu būdu

Galite užsiregistruoti ne tik vizitui, bet ir nuotolinei konsultacijai.

Registracija

Pasirinkite, kurioje mūsų klinikoje norėtumėte apsilankyti, pateikite savo kontaktinę informaciją ir pažymėkite, pageidaujate vizito klinikoje ar nuotolinės gydytojo konsultacijos.