Apgamai – tai gerybiniai odos dariniai, kurie gali būti įgimti (1-3 proc. naujagimių), tačiau dažiausiai atsiranda gyvenimo eigoje, paprastai iki 30-40 metų amžiaus.
Melanoma – vienas agresyviausių odos piktybinių susirgimų, kuris gali išsivystyti iš apgamo bet kokio amžiaus žmonėms. Tačiau dažniausiai melanoma atsiranda kaip naujas, didėjantis į apgamą panašus pigmentinis odos darinys. Svarbu žinoti, jog anksti diagnozuota melanoma gali būti išgydoma, todėl pastebėjus įtartiną odos darinį vertėtų nedelsti ir būtinai pasitikrinti.
Kam vertėtų pasitikrinti apgamus?
Jei turite šviesią odą ir greitai nudegate saulėje
Jei vaikystėje buvote stipriai nudegę saulėje
Jei daug laiko praleidžiate saulėje (darbe ar laisvalaikiu)
Jei lankotės soliariumuose
Jei esate vyresni nei 50 metų amžiaus
Jei turite daug apgamų (>50)
Jei šeimoje yra/buvo sergančių odos vėžiu ar melanoma
Jei vartojate imunitetą slopinančius vaistus
Jei buvo atlikta organų transplantacija
Nors dažniausiai apgamai būna gerybinės kilmės, visgi kada reikėtų atkreipti dėmesį į pigmentinį darinį ir sunerimti?
Atipiniams apgamams ir melanomai yra būdingi ABCDE kriterijai.
A – asimetrija (angl. Assimetry)
B – netolygūs kraštai (ang. Borders)
C – nevienoda spalva/kelios spalvos ir atspalviai (ang. Colour)
D – diametras didesnis nei 6 mm (angl. Diameter)
E – apgamo evoliucija/kitimas, augimas (angl. Evolving)
Pastebėjus besikeičiantį apgamą, turintį minėtus požymius, išsiskiriantį iš visų kitų apgamų (“bjauriojo ančiuko” požymis), būtina ateiti pasitikrinti pas gydytoją.
Kaip vyksta apgamų patikra?
Apgamų patikra yra greita ir neskausminga. Apžiūrint viso kūno apgamus naudojamas specialus optinis prietaisas – dermatoskopas, kuris leidžia įvertinti gilesnę apgamo struktūrą, diferencijuoti nuo melanomos ir nuspręsti dėl tolimesnės apgamo stebėjimo ir tyrimo taktikos.
Kas yra skaitmeninė dermatoskopija ir „apgamų žemėlapis“?
Jei pastebimas naujas ar įtartinas apgamas, gali būti atliekama skaitmeninė dermatoskopija, leidžianti stebėti apgamą ir jo pokyčius dinamikoje. Dermatoskopinis vaizdas nufotografuojamas ir išsaugomas skaitmeniniu formatu. Atvykus pakartotinai po kelių mėnesių naujai nufotografuotas apgamo vaizdas gali būti palyginamas su ankstesniu ir vertinami pakitimai. Tokiu būdu galima anksti pastebėti reikšmingus apgamo pakitimus ar atipijos požymius, kurių “plika akimi” nesimato.
Tiems, kas turi daug apgamų ar yra turėję odos vėžį ar melanomą, rekomenduojamas viso kūno apgamų žemėlapis (angl. mole map). Nufotografuojami viso kūno apgamai, jų dermatoskopiniai vaizdai, kurie po to stebimi laikui bėgant. Tai leidžia greitai pastebėti naujai atsiradusius apgamus, taip pat “pagauti” jų pakitimus, o tuo pačiu ir ankstyvą melanomą.
Kas vyksta pastebėjus pakitusį/įtartiną apgamą?
Pastebėjus įtartiną, besikeičiantį, atipijos požymių turintį apgamą rekomenduojama atlikti ekscizinę biopsiją – chirurgiškai pašalinamas visas apgamas sveikų audinių ribose ir išsiunčiamas histologiniam ištyrimui. Histologinis odos darinių tyrimas leidžia tiksliai nustatyti diagnozę. Nustačius odos vėžį ar melanomą, sprendžiama dėl tolimesnės ištyrimo ir gydymo taktikos.
Kaip apsisaugoti nuo odos vėžio?
Venkite tiesioginių saulės spindulių, kai ji aktyviausia (nuo 11 iki 16 val.)
Naudokite saulės apsauginius kremus (SPF>30) kas 2 val.
Nešiokite akinius nuo saulės, skrybėles ir kepures, būkite saulėje apsirengę
Venkite solariumų
Apsižiūrėkite kūno odą ir apgamus 1 kartą per mėnesį
Nepamirškite pasitikrinti vitamino D kiekį ir vartokite vitamino D papildus
Nedelskite! Jeigu pastebėjote naujai atsiradusį, didėjantį, besikeičiantį, kraujuojantį ar niežtintį odos darinį, nedvejokite ir ateikite pasitikrinti!
Parengė gyd. dermatovenerologė M. Banienė